Koçluk

Aldığım Kararları Uygulayamıyorum Diyorsan Bunu Oku!

Aldığım Kararları Uygulayamıyorum

Bitmesi için dört gözle beklediğimiz 2020 bitti. Yeni senenin heyecanı ile birlikte yeni umutlar, yeni başlangıçlar, yeni kararlar peşindeyiz.

Bu dönem de bize enerji verecek, modumuzu yükseltecek yeni kararlar almak aslında harika bir fırsat.

Aldığım kararları uygulayamıyorum

“Her sene başında yeni kararlar alıyorum ama aldığım kararları uygulayamıyorum.” Bu soru en çok sorulan sorulardan. Uygulamaya geçirmek neden bu kadar zor oluyor. Nerede hata yapıyoruz, fark etmediğimiz engellerimiz neler, gelin beraber bakalım.

Kararlarım ve sonuçları

-Kararlarınızın sonucundan sadece siz mi etkileniyorsunuz yoksa bu karardan etkilenen -eşim, annem, arkadaşım gibi- başka biri daha var mı?

Ne demek istiyorum bir örnekle açıklayayım. Bir gün eğitimde karar alma uygulaması yaptırıyordum. Katılımcılarımdan biri ailesini memleketine geri taşıma kararı alıp almamayı konu edinmişti. Uygulamanın sonunda katılımcı “kararı aldım, memlekete döneceğim, ama bakalım eşim ne diyecek” diye ekledi. İşte bunu demek istiyorum. O kararı aldım diyor ama bu arada eşi onunla hem fikir değil. O zaman bu karar almak olmuyor. Aslında bu kararı kişi tek başına değil eşi ile beraber almalı. Kendisi ne kadar bireysel olarak karar alsa bu karardan eşi de etkilendiği için uygulamaya bir türlü koyamayacaktır.

Zihin evet derken kalbiniz hayır derse

Kararlarınızı alırken genellikle mantıkla alırız. Yani bize mantıklı gelen duruma koşullarımıza en uyan seçeneklere gideriz. Kararları mantıkla almak iyi olabilir ama eksik olacaktır. Çünkü kalbimize sormayı genellikle atlarız.

Yani o durumla ilgili gerçekten ne hissediyorsunuz, kendinize içtenlikle “her şey mümkün olsaydı, o zaman farklı bir şey yapmayı seçer miydim” diye sormanız lazım. O yüzden genellikle aklımızla aldığımız kararları kalbimiz pek dikkate almaz. İşte bu yüzden de uygulama safhasına bir türlü geçemeyiz. Örneğin akşamları pilates ya da yoga ya gitmek istiyorum ama gittiğimde orada mutlu değilim, kendimi başkalarıyla kıyaslıyorum ya da hocayı çok sert buluyorum. Büyük ihtimalle bir süre sonra gitmeyi bırakırım, çünkü orada mutlu değilim.

Birbiri ile çarpışan inançlar

Kararı aldım ama aksiyona geçemiyorum. Dikkat kararınızı aslında etkisiz kılan bir inanca sahip olabilirsiniz.

Bir örnek verelim. Diyelim ki ben her gün belli adım atma sayısını tutturma kararı alıyorum, ama içeride bir yerde ayrıca o adımı yapsam da bir şey değişmeyeceğine, sadece yürüyerek fit olamayacağıma inandığım bir yer var. O yüzden günlük şu kadar adım atacağım kararını alsam da ilk fırsatta vazgeçmem oldukça mümkün. Peki ne yapmalı? Eğer uygulamaya geldiğimde hep eksik kalıyorsam, kendime sormalı, çabalarıma devam ettiğim taktirde başarılı olacağıma gerçekten inanıyor muyum? Eğer cevabım hayırsa o zaman, yürüyerek daha fit olmayı değil de, yürüyerek aslında kendime vakit ayırdığım için kendimle daha barış içinde olmayı hedefleyebilirim. Yani uygulamaya geçebilmek için seçtiğim nedenimi değiştirmeliyim. Spor yaparsam zayıflarım ya da fit olurum değil de kendime zaman ayırdığım, sağlığımı ön plana koyduğum için daha mutlu olacağım diye düşünmek beni daha çok teşvik edecektir.

Hayatınız ne kadar değişecek?

Eğer aldığınız karar, sizden her zamankinden çok farklı bir aksiyon almanızı gerektiriyorsa bu kararı uygulamaya koymak sizin için çok zor olacaktır. O yüzden adım adım ilerleyin. Hatta bebek adımları ile ilerleyin derim.

Örnek, ben normalde sabahları yürüyüş ya da spor yapmayı sevmiyorum ama hayatıma sporu sokmaya çalışıyorum. Karar alırken her sabah sahilde bir saat yürüyüş dersem o kararı uygulamaya geçirmem zor olacaktır. Çünkü hiç düzenli spor yapmıyorum şu anda, o zaman önce haftada iki gün birer saat istediğim bir aktivite yapacağım. Bunlar kısa yürüyüşler, evde pilates veya yoga olabilir dersem ve zaman içinde aktivitemi yavaş yavaş arttırırsam uygulamam daha kolay olacaktır. Bende alışkanlık olmayan bir şeyi birden bire benimsemem ve her günüme yansıtmam çok kolay olmayabilir ama yavaş yavaş hayatıma sokarsam o zaman kalıcı olma ben de alışkanlık yapma ihtimali daha fazla olacaktır.

Nasıl söylediklerim size de anlamlı geldi mi? O zaman şimdi aldığınız kararlara bir daha bakın ve aldığınız kararları uygulamaya geçirmek için kararlarınızı benim başlıklarımla bir kez daha sorgulayın.

Karar alma ile ilgili daha önce yazdığım yazıyı da buradan okuyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.