Koçluk

Aldığınız Kararları Uygulamaya Geçirmek İçin Biraz Motivasyon

Her sene yeni yıla girerken yeni seneye dair yeni kararlar almak bizi heyecanlandırır, umutlandırır. Zaman ilerler, yeni yılda bu kararlara dair adımlar atarız ama genelde çoğu yarım kalır.

Peki aldığınız bu kararları sonuna kadar götürmek ve uygulamaya geçirebilmek için size yardımcı olacak motivasyon kaynakları neler olabilir.

1.Aldığınız kararları yaşantınıza yansıtın.

Aldığınız bu kararla ilgili bloğunuza yazdığınız bir yazı, konuyla ilgili okuduğunuz kitapla ilgili bir paylaşım sizin heyecanınızı güncel tutmanıza yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla yapmaya başladığınız şeyle ilgili anlattıklarınız onların size sordukları sorular ve yorumlar sizi de destekleyecektir. Yani konuşun, paylaşın, sorun, yorum alın veya yazın.

2.Aldığınız karar gerçekten sizi yansıtıyor mu, yani sizin için anlamlı mı?

Verdiğiniz kararı uygulamak sizin için ne kadar önemli? Diyelim ki yeni sene de hep aklınızda olan o kitabı yazmak istiyorsunuz. Hatta artık arkadaşlarınız, şu hiç çıkmayan kitabınızla ilgili sizinle dalga geçiyorlar. Artık bir an önce yazıp bitirmek onlara alay konusu olmak istemiyorsunuz. Bu sebep sizi ne kadar tetikler. Yoksa kitabınızın raflarda nasıl göründüğünü hayal etmek veya imza günü planları yapmak ya da sohbet ortamlarında aynı zamanda bir kitap da yazdığınızdan bahsetmek, sizi daha çok mu teşvik eder. Verdiğiniz kararı gerçekte kimin için verdiğiniz ve sonunda hayatınızda yaratacak değişikliği hayal edebiliyor olmanız önemli.

3.Kazanmaya çalıştığınız alışkanlığınızı destekleyen yeni  alışkanlıklara fırsat verin.

Kitap yazmak istiyorsunuz ama bunun için zaman yaratmanız lazım. Şu anda hemen zaman yaratabilmek için, neyi yapmayı bırakır ya da neyi yapmaya başlarsanız bu size yardımcı olurdu? Örneğin sosyal medyada geçirdiğiniz zamanla ilgili bir değişiklik yapmak size yardımcı olur mu? Ya da bir aile ferdi veya yakın bir arkadaşınızdan bu konuda sürekli destek istemeye ne dersiniz? Alışkanlıklarımızın kalıcı olabilmesi çok kolay ve hemen olmayabiliyor, üzerinde biraz çalışmaya ihtiyacımız var sadece.

4.Yeni aldığınız kararı uygulamaya başlamak için beklemeyin.

Yapmak istediğiniz her ne ise bunun için bir şeylerin olmasını ya da gelmesini beklemeyin.  Hemen şimdi uygulamaya başlayın. Şimdiden daha iyi bir zaman olamaz. Yeni seneye başlarken bir karar aldınız ama olmadı, tamam o zaman şimdi başlayın, sene ortasından daha iyi bir başlangıç olabilir mi?

5.Yeni aldığınız bu kararları uygulamak sizin için eğlenceli olsun.

Bazen bir karar alırız ama bu kararı uygulamaya geçirmek o kadar da mutlu etmez bizi. Burada önemli olan bu yeni kararla beraber daha iyi, daha mutlu hissetmemizdir. Eğer bu duyguyu hissedebilirsek zaten devam edebilmemiz için gerekli motivasyon kendiliğinden gelir. Yani kararımız bize ek bir görev veya iş gibi değil de, kendimiz hakkında daha iyi hissedebilmemiz için bir araç olmalıdır adeta.

6.Kendinize iyi davranın!

Çoğu zaman kendimize karşı en ağır eleştirileri gene kendimiz yaparız. Başkasından çok biz kızarız kendimize, ya da sonuçlardan dolayı biz affetmeyiz kendimizi. Oysa kendini sevmesini bilmeyen biri, başkasını nasıl sevebilir ki! Her ne olursa olsun, kalbinizi, bedeninizi, ruhunuzu sevin!

1 thought on “Aldığınız Kararları Uygulamaya Geçirmek İçin Biraz Motivasyon”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.