Kariyer Koçluk

Başarının Tanımı

Başarının Tanımı

Size başarılı mısınız diye sorsaydım ilk aklınıza ne gelirdi, kariyeriniz değil mi?

Başarı kelimesi, iş yaşamımızda büyük ve başarılı projelere atılan imzalar, şirkette oturduğumuz koltuk, aldığımız yüksek ücret, ya da çocuğumuzun okul hayatında  kazandığı birincilikler, şampiyonluklar getiriyor aklımıza.

Oysa ben bugün başarıya, biraz daha farklı bir pencereden bakmanızı isteyeceğim sizden.

Okul yılları

Çocukken okulda elde ettiğimiz ders başarı puanları ile belirlenen geleceğimiz, sonrasında yerini iş yaşamındaki büyük şirketlerdeki bol kazançlı işlere bırakıyor yerini. Oysa artık biliyoruz ki, başarı sadece bir konuya odaklı değil, IQ kadar EQ da önemli. Zeka artık tek bir başlık altında değil, birden çok konuyla birden ilişkilendiriliyor. Çeşitli kitaplar var raflarda EQ yu anlatan. Üstelik tecrübelerden edindiğimiz çok önemli bir şey de var ki, okulda başarılı olmak, iş yaşamında da başarılı olmak anlamına gelmiyor. Yani belli çıkarımlara gitmek pek kolay değil, hayatta mutluluğu garantilemek için.

İş yaşamı

İş yaşamında mutlu ve yeterli hissetmenin yollarından bir tanesi de, yapmaktan keyif aldığınız işi yapmak. Aynı zamanda şu da bir gerçek ki, artık çok hızlı tükettiğimiz için, bir süre önce çok mutlu olduğumuz işimizde, aradan zaman geçtikçe mutsuz olabiliyoruz. Ben bazı danışanlarımla yaptığım görüşmelerimde, yıllara yayılmış halde mutluluk seviyelerini çizelgeye dökmelerini istiyorum, adı da mutluluk çizelgesi, yıllar içinde mutluluk duyguları ne zaman artmış, ne zaman azalmış. Bunu görmek danışanın odak noktasını farklı bir yere getirebiliyor, yani, o zaman ne yaptın da mutlu oldun diye sorduğumda aldığım cevap çoğu zaman kendisinin de o ana kadar hiç düşünmediği ve o an da farkettiği bir şey oluyor. Ve aslında bu cevapla, mutluluğun onun gözündeki yerini ve anlamını tanımlıyor danışan.

Koçluğun beni beslediği anlardan biri de işte o anlar. Kişinin kendini daha iyi tanıyıp, hayattan ne zaman ne istediğine dair fikrinin olması ve sadece yapmak istediği için yapması. Danışanlarımda görüyorum ki, bireylerin kendini tanıyıp neyi, neden ve ne amaçla yaptığını fark etmesi bile ona mutluluk veriyor, çünkü bu ona bir sonraki adımını planlaması için bir ipucu veriyor, ve artık ne istediğini daha iyi biliyor.

Mutlu ve başarılı hissetmenin bir diğer yolu da  ve belki de en önemlisi; kendini sevmek, yani kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve  olduğunuz halinizle tam ve yeterli hissetmek. Tüm başarılarınız ve başarısızlıklarınızla bir arada.

mutlu günler…

www.fusunkilinclar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.