Koçluk

Başarıya Götüren Aile

Doğan Cüceloğlu’ nun Başarıya götüren aile kitabı ile ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum bu yazımda. İlgi alanıma girdiği için hem bir anne hem de bir koç olarak ilgiyle okudum.

Psikolog Doğan Cüceloğlu televizyondaki programlardan da tanıdığımız için bilinen ve sevilen bir yüz bizim için.

Tıpkı televizyon programlarında da yaptığı gibi kitabında da konuyu hem daha iyi anlatabilmek, hem de yaşatabilmek için, örnek olay senaryoları kullanmış, bence çok da güzel olmuş. Tabii her konuya değinebilmesi mümkün değil ama sınav başarısı ve kaygısını ön plana koyarak yazmış kitabını. Her konuda her iki tarafın da yani hem çocuğun hem de ebeveynin bakış açısını yansıtmaya çalışıyor, sonra da kendisi yorumluyor.

*Ebeveyn olarak kaygılı olabilirsiniz, öfkeli de olabilirsiniz ama bu ne sizi ne de çocuğunuzu bir yere götürmez. Peki neler yapabiliriz.

*Okulda, işte, evlilikte, yaşam da başarının anlamı bizce nedir, önce bunu anlamalıyız. Çünkü bu aynı zamanda çocuğumuzla iletişimimizi de yönlendirecektir.

*Başarının temeli, niyet ve  beklentidir. Niyet kişinin iç dünyasındaki amacıdır, bu da beklentiyi doğurur. Dolayısı ile gerçek niyetimiz her zaman görünen niyet olmayabilir, ve bu da bizi yanlış yönlendirebilir, önce bundan emin olmalıyız diyor. Ve buna bağlı olarak da ebeveynlerin niyetilerini açıklığa kavuşturmasını söylüyor. Ancak bu netlikle, çocuğunuzun kendi yaşamının mimarı olmasında ona yardımcı olmak isterseniz bu kitap size yardımcı olabilir diyerek ailelere yol gösteriyor.

*Yaşam başarısının temelleri: Bilgi ve Becerilerdir. Çocuk kendi yaşamını yönetme sorumluluğunun bilinci kazandırılmalı. Bilgi, öğrenme ve çalışma stratejileri üzerine detaylar.

*Destekleyen ve köstekleyen aile ortamı arasındaki farklar. Örnek olaylarla bunların etkileri paylaşılıyor.

*Şu andaki mevcut durumu inceleyerek, olası örneklerle anne babanın nerelerde hata yaptığını anlatıyor.

*Ebeveyn olarak çocuğumun başarısını desteklemek için nelerin farkında olmalıyım sorusunu zengin örneklerle cevaplıyor.

*Yaşam başarısına yolculukta, başarıyı engelleyen tutumlardan, başarıyı destekleyen tutumlara geçmenin önemini vurguluyor.

Tüm bunları anlayıp uyguladığınızda bile şu iki adımı unutmamamız gerektiğini söylüyor Doğan Cüceloğlu,

1-Çocuğumuzla sürekli iletişimde bulunmak

2-Çocuğumuza bizzat örnek olmak

Kitabı yaşanmış anlamlı bir hikaye ile bitirmiş, dolayısıyla da demiş ki, çocuğunu başarıya götüren bir aile olmak için, kendinize ve çocuğunuza güvenin, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Sevgiler

coaching@fusunkilinclar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.