Koçluk

Çocuğunuzla İletişim Kurmak

Çocuğunuzla İletişim Kurmak

 

Çocuğumuzla iletişim kurmak, kimi zaman zor olabiliyor, işte o zamanlarda da konuşmak yerine çocuğunuzu dinlemeyi deneyin. 

Evet doğru okudunuz, iletişim kurmak için ille de konuşmak gerekmiyor, dinlemek de bir o kadar önemli. Onu dinlemek ve ne dediğini duymak.

Okulların açılmasıyla tempomuz hızlandı, dersler başladı, sınavlar yaklaştı, kimimiz için liseye geçiş, kimimiz için üniversiteye hazırlık sınavları yakında. Bazı veliler ise daha yolun başında, hangi okul neyi iyi yapıyor onun arayışında.

Benim de bir oğlum var, bu sene sınava girecek. Minik minik heyecanlar başladı, algıda seçicilik arttı, hangi okul kaç puan, nerede, başarısı ne,  bir dolu bilgi topluyoruz ebeveyn olarak. Hangi dershaneye gitmeli, ek özel ders almalı mı. Amaç hep çocuklarımız için en iyisini istemek.

Ama bu arada aslında sormamız gereken daha önemli bir soru var;

Biz bunları ister ve bunun için çabalarken, çocuğumuz gerçekte ne istiyor ve ne için çabalıyor,

Onu da bu hedefe ortak edebiliyormuyuz, ya da aslında onun hedefine mi destek olmamız lazım,

Onun için en iyisini biz biliriz derken gerçekten onun istedikleri mi sözkonusu olan yoksa bizim ideallerimiz mi !

Bizim yapmak isteyipte yapamadıklarımız mı gerçekte bunlar ve “senin iyiliğin için” derken aslında kendimiz için de istiyor olabilir miyiz tüm bunları.

Oğlumla geçen sene yaptığımız bir konuşma şöyle başlamıştı.

Anne:  Ne yapmak istersin , gerçekten ne yaparsan daha mutlu olursun.

Çocuk: Hafta sonu kendime ve oyuna daha çok zaman ayırmak istiyorum.

Oğlum da her zamane çocuğu gibi hafta sonu çeşitli aktivitelere gidiyor, ama biliyorum ki evini de çok seviyor. Ve istediği sadece bu,  biraz daha fazla oyun, biraz daha fazla paylaşmak. Aslında hepsi sevgi ifadesi, sadece farklı yolları kullanıyoruz.

Tabi bunun farkında olmakla herşey birden düzelmiyor, kaygılar hala devam ediyor, ama en azından şunu biliyorum ki, ona da sormam lazım gerçekten ne istediğini, istediklerini yapabilmesine fırsat yaratmalı ve onu desteklemeliyim. Böylece kendisi de gerçekten ne yapmak istediğini anlamak için deneyecek, çabalayacak ve kendi yolunu bulacak.

Ebeveyn olarak  benim de yapmak istediğim özünde bu değil mi zaten. Onu, hayata en iyi ve en mutlu şekilde hazırlamak ve her durumda yanında olmak.

coaching@fusunkilinclar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.