Koçluk

Daha Mutlu Bir İş Hayatı Mümkün Mü?

Daha mutlu bir iş hayatı mümkün mü

Hepimiz daha mutlu bir iş hayatı istiyoruz. Peki o zaman bizi mutlu eden doğru işi nasıl buluruz. Yoksa soru aslında sahip olduğumuz işin bizi mutlu etmesini nasıl sağlarız mı olmalı. Ya da bir başka deyişle güçlü yönlerimize odaklanmak bizi mutlu çalışan yapar mı?

Bir önceki işimde, bir çok kurumsal çalışan gibi ben de yıl sonu geldiğinde bağlı olduğum yöneticimle karşılıklı oturur geçen seneyi değerlendirirdim. Hedeflerim neydi, peki neler yaptım, neyi iyi yaptım neyi daha iyi yapabilirim diye bir görüşme yapardık. Karşılıklı yaptığımız paylaşımdan benim aklımda kalan genellikle şu olurdu. ” Füsun çalışmandan memnunuz, güzel işler çıkartıyorsun, fakat şu şu yönlerini de geliştirmen lazım.” Ben de bu güçsüz yönlerimi geliştirebilmek için çabalar dururdum. Aklımda ise hep şu cümle vardı “şu şu yönlerim zayıf, güçlendirmem lazım.” Normal bir çalışan bu yöntemle zayıf ya da eksik yönlerini ne kadar geliştirebilirse ben de o kadar geliştirirdim kendimi.

Martin Seligman, gerçek mutluluk ve iş hayatında daha mutlu olmak için güçlü yönlerimizi tanımlamamız gerektiğini söylüyor. Ve bu güçlü yönlerimizi hayatımızın her alanında, daha da sık kullandığımızda daha mutlu olacağımızı da ekliyor ardından.

Sonuçta yıllarca zayıf yönlerine odaklanıp pek de bir ilerleme kaydedemeyen biri olarak, bizzat deneyimlediğim bu konuda, Martin Seligman’ ın gibi birinin benimle aynı fikirde olması oldukça hoş tabii. Zayıf yanlarımıza odaklandığımızda  sanki güçlü yönlerimiz pek yokmuş ve iyi olmak için daha yol almaya ve gelişmeye ihtiyacımız varmış gibi algılıyoruz. Oysa biz zaten yeterliyiz, herkes aynı özelliklere ve düşüncelere sahip olduğunda yaşayacağınız dünyayı bir düşünsenize.

Örneğin ikili ilişkilerimiz de böyle değilmiyiz, biz de olmayan çekici gelir, “birbirimizi adeta tamamlıyoruz ” deriz. Çocuğumuz küçükken bazen bir oyunu kuramadığında ya da bir arkadaşıyla çeliştiğinde ona “olsun, sen de …şunu çok güzel yapıyorsun” deriz.

Peki güçlü yönlerimizi nasıl belirleriz ?

Peki ben güçlü yönlerimi nasıl belirlerim derseniz bu linkte verilen testi yapabilirsiniz. Amaç kendi güçlü yönlerini belirlemeniz. Test ingilizce, eğer bu konuda sorun yaşarsanız bir yakınınızdan yardım almayı deneyebilirsiniz. Vazgeçmeyin çünkü sonunda siz varsınız.

Toplamda yirmi dört güçlü yön belirlemiş Martin Seligman ve bunları altı ana başlık altında toplamış, bilgelik, cesaret, insanlık, adalet, ölçülü olma ve mükemmellik.

Güçlü yönlerimizi daha çok kullandığımız işlerde çalışmak veya çalıştığımız işte her fırsatta güçlü yönlerimizi kullanmak bizi mutlu bir çalışan olmaya götürüyor. Yani işinizi şu anda sizi tatmin ettiği seviyeden daha üst bir seviyeye taşımanız mümkün. Tek yapmanız gereken iş yapış şeklinizi bu yönlerinizi daha fazla kullanacak şekilde yeniden düzenlemek ve bu yönlerinizi sık sık kullanmanız için yeni fırsatlar yaratmak.

Belki de anahtar doğru işi bulmak değil, işinizi sizi mutlu eden hale dönüştürmeyi bulmak olmalı ne dersiniz.

Martin Seligman’ın Ted konuşmasını buradan seyredebilirsiniz.

https://www.ted.com/talks/martin_seligman_on_the_state_of_psychology?utm_campaign=tedspread&utm_medium=referral&utm_source=tedcomshare 

1 thought on “Daha Mutlu Bir İş Hayatı Mümkün Mü?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.