Koçluk

Değerler

Koçluk eğitimine ilk başladığımda öğrenmiştim değerler kavramını. Ve ardından kendi değerlerimi keşfetmem de beni bir çok konuda neden öyle davrandığımı ya da davranmadığımı anlamamı sağlamıştı. Örneğin işimle ilgili neden … hissettiğimi ya da geçen gün arkadaşım bana… dediğinde neden kızdığımı kavrayıvermiştim birden. Dünyam aydınlanmıştı desem yeridir.

Peki nedir nedir değerler?

En kısa tanımıyla hayatımıza yön veren ilkeler, prensipler diyebiliriz. Günlük hayatta sıkça duyarız, örneğin şirketlerin değerleri vardır. Kurumsal firmalar bu değerleri yaşamanın ve hem çalışanına hem de müşterisine yaşatmanın önemini bilirler ve uygularlar. İlginç olan bizim bu değerleri sadece şirketlere ait olduğunu düşünmemizdir. Oysa orada çalışan veya ürününe katkı sunan insanların değerleri, şirketin değerlerinin çekirdeğini oluşturur.

Simon Sinek in bu sözü değerleri çok güzel tanımlar.

Eğer insanları yapabileceklerini düşündüğünüz için işe alırsanız, sizinle paranız için çalışırlar. Fakat eğer insanları inandığınız değerlere inandıkları için işe alırsanız, sizinle kan ter içinde kalıncaya kadar çalışırlar.

Simon Sinek

Değerlerimizi belirleyen hayatımızdaki önemli olaylar ve çevremizdir. Ailemiz, yetiştirilme tarzımız, ilişkilerimiz, örnek aldığımız kişi ve deneyimler değerlerimizi oluşturmamıza yardımcı olur.

Değerlerimiz hayatta nasıl kararlar vereceğimize dair yol gösteren bir pusuladır adeta. Bir kişi değerlerini yaşıyor ve yaşatabiliyorsa mutludur.

Çoğu danışanımın değerlerini çalıştıkları kurumda yaşayamadıkları için mutsuz olduklarını görüyorum. Bu çalıştıkları şirket kötü anlamına gelmiyor sadece şirketin değerleri ile bireysel değerleri birbiri ile uyumlu olmadığı anlamına geliyor. Aynı Simon Sinek in sözünde olduğu gibi aslında.

İşte size yaşanmış bir örnek. Danışanım yurt dışından iş teklifi almış. Teklif edilen ücret de oldukça dolgun. Ama nedense bir türlü karar veremiyor. Ve neden karar veremediğini anlamadığı için de kafası iyice karışmış. Değerler analizi yaptığımızda gördü ki “aile” en yüksek değeri. Elindeki teklifi değerlendirdiğinde ancak ailesini de yanında götürürse kabul edebileceğini anladı. Ve eğer firma bu şartları kabul etmezse gitmek istemediği konusunda netleşti. Bu durumda artık kararsızlık ortadan kalkmıştı. Şirketin cevabı ne olursa olsun, onun için en önemli öncelik ailesiydi ve onlarla birlikte olduğu müddetçe para ve kariyer hep arkadan gelecekti.

Değerler iyi ya da kötü diye tanımlanamaz. Kimisi için aile, başarı, yardımseverlik önemlidir. Kimisi için maddi başarı, ünvan, takdir almak.

Aynı şekilde aynı değer her insanda farklı anlamlara gelebilir. Maddi kazanç değeri olan biri için anlamı belli bir tutarın üstünde kazanmak, yaşam standardını yükseltmek olabilir. Diğeri için maddi kazanç düzenli bir gelir anlamına gelebilir.

Yani kısaca değerleri tanımak kendinizi tanımak demek aslında. Hayatınızı kolaylaştıran ve mutluluğu getiren bir kavram. O yüzden bu sayfaya bir de değerler listesi ekledim.

Peki nasıl uygulayacaksın

Aşağıda değerler listesini bulabilirsin. Listeyi inceleyin, tek tek üstünden geçin. Sizi tanımlayan ( buraya dikkat! tanımlamasını istediğin değil, seni şu an itibari ile tanımlayan) on adet değeri belirleyin. Sonra da bunları üçe indirin ve öncelik sırası verin. İşte ilk üç değeriniz.

Bunlar seni tanımlayan, kararlarını üzerine inşa ettiğin değerler. Senin daha doyumlu bir hayatı yaşamanı amaçlıyor.

Değerler listesini buradan görüntüleyebilirsin.

Şimdi size bir de sorum var. Değerlerinizi belirledikten ve sizin için ne anlama geldiğini anlattıktan sonra “bu değerlerinizi hangi seviyede onurlandırdığınızı” sorun kendinize. Cevabınız çok özgürleştirici veya güçlendirici olabilir.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.