Doğru Koç Nasıl Seçilir

Doğru Koç Nasıl Seçilir

 

Profesyonel olarak koçluk yapmaya başladığımdan beri, iletişim halinde olduğum hemen herkesin sorularından biri şu oldu. Ne kadar çok koç var etrafta, iyisini nasıl bulacağız. Ya da bulduğumuz koçun, bizim ulaşmak istediğimiz amaca hizmet edip etmediğini nasıl bileceğiz.

Doğru koç seçimindeki en önemli unsurlar neler, merak edenlere yardımcı olması için, biraz yorumlamak istedim konuyu.

Profesyonel koçluk dediğimizde anlaşılan, Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneğinin de tanımı; koçluk alanların bireysel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için onlara ilham veren, yaratıcı ve düşünceleri harekete geçiren bir süreçtir. Bu anlamda danışanın aklında her ne hedef varsa, bunu koçuyla paylaşacak veya net bir hedefi yoksa da bunu gene koçu sayesinde netleştirecek ve bunun sonucunda belirlenen adımları atarken koç ve danışan beraber yürüyor olacaklar. Koç danışanı doğru yolda tutacak ve varmak istediği noktaya ulaştığından emin olacak. Süreç çok basit olarak böyle tanımlanabilir.

Danışan, sürecin detayı ile ilgili net bir bilgiye sahip olmasa da, genel de koçların uyum seansı olarak adlandırdığı ilk tanışma seansında, koç, süreci detaylı olarak anlatacaktır, danışan da aklına takılan soruları rahatlıkla sorabilir bu seansta.

Hedef artık belirlendiği için, koç, danışanının yürümek istediği yolda olduklarından emin olmak için ara ara kontrol edecektir. Çünkü danışan için yolu temizleyip daha net hale getirmek, koçun görevidir.

İyi bir koç bulma konusunu ise ben biraz da istediğiniz doktoru bulmaya benzetiyorum. Nasıl doktora gitmeden önce, hangi doktor olabilir, uzmanlığı ne, ne kadar tecrübeli, vizitesi ne kadar, hangi günler müsait gibi sorulara cevap bulup öyle gidiyorsak, koçluk da biraz öyle aslında.

Elde edilen önbilgi ile, geçmiş bilgi ve birikimine ve becerilerine bakarsınız, sizin için doğru kişi olup olmadığını anlamak için ayrıca telefonla da iletişim kurabilirsiniz. Ardından gelen ilk görüşmede de uyum sağlandığı taktirde koçunuzla devam edersiniz. Hedeflerinizi belirler, görüşmelerinizi yaparsınız. Daha sürecin sonuna varmadan, nereye doğru gittiğinizi  sorgulayabilir, eğer farklı bir beklentiniz varsa, bunu hemen belirtebilirsiniz. Unutmayın sonuçta hedef sizin hedefiniz, başkasının değil.

Koçluk mesleğinin şu aralar çok popüler olması sebebi ile, evet bazen konunun ehli olmayan, eğitimsiz ve tecrübesiz kişilerle de karşılaşabilirsiniz, işte bu kişileri eleme görevi  biraz da danışanın. Dolayısı ile ne istediğinizi bilirseniz doğru kişiye ve hedefe daha kolay ulaşırsınız.

“Lütfen bana buradan hangi yöne gitmem gerektiğini söylermisiniz”

“Bu senin nereye varmak istediğinle alakalı” dedi kedi

“Nereye olduğu farketmez” dedi Alis

“O zaman hangi yoldan gittiğin de farketmez” dedi kedi

Lewis Carroll, Alis Harikalar Diyarında