Ergen Çocuklarınız ile İletişim Kurmanın Yolları

Aileler İçin Ergen Çocukları ile İletişim Kurmanın Yolları

Çocuklarımızın ergenlik dönemi onlarla iletişim kurmakta en çok zorlandığımız zamanlar. İşte biz ebeveynlere çok yardımcı olacak örnek davranışları içeren ergen çocuklarınız ile iletişim kurmanın yolları.

1 Beklentilerinizi değiştirin

Araştırmalar göstermektedir ki , 20 li yaşlara kadar beynin ön korteksi gelişimini tamamlamaya devam etmektedir. Buradan da anlıyoruz ki ergen in beyni gelişim sürecindedir. Araştırmacılar beynin bu kısmının, fonksiyonlara emir veren bölge olduğunu belirtiyorlar, yani plan yapmamıza yardımcı olan, dürtülerimize sebep olan ve kontrol eden kısım. Ergenlerimizi bir birey olarak karşımızda görme alışkanlığındayızdır, fakat işin gerçeği onlar henüz gelişmeaşamasındadırlar. Gelişimlerinin önemli bir sürecindeler, onlardan bir yetişkin düşüncesi ve davranışı beklemek yerine, onların bazen kontrol dışı olabildiğini ve sizin onlara yardımcı olabileceğinizi düşünmek daha yerinde olacaktır.

2   Şüphe / Kuşku ile bakmayın

Ergenlik çağındakiler, sürekli bir korku ile beraber yaşamaktadırlar. Diğer çocukların korkusu, uyum gösterememe korkusu, öğretmen korkusu, alay edilme korkusu gibi, ailelerinin de bu korkulara bir tane daha eklemeleri gibi bir şeye ihtiyaçları hiçmi hiç yok. Evleri tüm korkularından uzaklaştıkları bir yer olmalı. Kendilerini güvende hissettikleri, korundukları, sevgi ve kabul gördükleri bir yer. Odaya girdiklerinde “nerede kaldın, ne yapıyordun” gibi sorular yerine, yüzünüz mutlulukla aydınlansın, onlara kuşku ile yaklaşmayın. Onlara göstereceğiniz koşulsuz sevgi ve kabul, en büyük hediyeniz olacaktır. Bu onların kendine güvenini teşvik etmekle kalmayacaka aynı zamanda ilişkinizin de olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

3    Empati geliştirin

Siz ergenken neler hissederdiniz, hatırlayın ve şimdi önünüzdeki ergeni biraz rahat bırakın. Hayatlarının şu zor zamanlarında en çok ihtiyaç duydukları, onları anlayan biri. Eve geldiklerinde, elinizde her ne iş olursa olsun ve ne kadar önemli olursa olsun, bütün dikkatinizi onlara verin. Gözlerinin içine bakın ve sizin söyleyeceklerinizi değil onların size ne söyledğine kulak verin. Genelde söylediklerinin dinlenmesini isterler, problemlerini onların yerine çözmenizi değil, onları dinlemenize ve empati kurmanıza ihtiyaçları var. Eğer bunları ona siz vermezseniz, verecek başka birini bulduklarında onlara kızmayın.

4    Onlarla savaşmayı bırakın

Ergenler genellikle kendini kanıtlama ihtiyacı içindedir. Akranlarına karşı, öğretmenlerine karşı sürekli kendilerini kanıtlama çabası içindedirler, dolayısı ile otomatik olarak size karşı da kanıtlama çabasına girerler. Bu sizi yıpratmasın, onlarla savaşa girmeyin. Bu onları daha da kızdırabilir, onlarla niçin kavga etmediğinizi bilmek isteyeceklerdir. Onlara  onu çok sevdiğinizi ve küçük şeyler üzerinden tartışmak istemediğinizi söyleyin.

5    Sınırlar çizin ve ve bu sınırlara uyun

Bir evde yaşayan herkesin o evin düzeni için görevleri vardır. Çocukların da kendine ait sorumlulukları ve söz hakları olmalıdır. Kimin ne yapacağı hakkında ailece karar verin. Herkesin günlük bir ev işi olmalı, tabiiki odalarını temiz tutmaları da buna dahil. Görevlerini yerine getirmediklerinde onlarla tartışmayın bırakın sonuçlarına katlansınlar. Örneğin arkadaşlarıyla birşey yapmak istedikleri zaman şöyle deyin:” Çok güzel, ama bu hafta evde görevlerini yerine getirmedin ayrıca odan da çok dağınık, üzgünüm buna izin veremem.” Hemen sizinle anlaşmaya çalışacaklardır, onlara şöyle cavap verin, “Evdeki görevlerini yerine getirdiğinde ve odanı temizlediğinde gidebilirsin.” Ve buna sadık kalın, kızmayın, sinirlenmeyin, sabırla bekleyin. Her iki tarafında kazanacağı bir fırsatı muhakkak yakalayacaksınız.

6    Ergeninize saygı gösterin, onu takdir edin

Çocuğunuzu her zaman takdir edin ve saygı gösterin. Çocuğunuza sürekli bağırıyor olmak duygularını incitecektir, kendilerini güvende hissetmelerine engel olacaktır. Onları küçümsemeyin. Düşüncelerine saygı gösterin ve fikirlerini sorun. Örneğin arabada yalnız ikiniz seyahat ederken, onun radyo kanalını açın ve dinleyin. Örneğin eğer bir spor dalına veya müziğe ilgileri varsa onları destekleyin. Eğer herhangi bir başarı veya ödül alırlarsa bunu gerçekten önemseyin ve takdir edin, bu başarısını ailece kutlayın. Bunlar sağlıklı bir ebeveyn çocuk ilişkisi için temel, kolay ve eğlenceli adımlardır.

7     Evinize çocuğunuzun arkadaşlarını davet edebilirsiniz

Çocuklarınız eğlenceli vakit geçirebilecekleri yerde olmak isterler, onlara sağlıklı aperetifler hazırlayın, evde kendi müziklerini yapmalarına izin verin. İletişime açık olmak her zaman en iyi yaklaşımdır.

8    Günlük küçük hataları gerçekten küçümseyin

Oğlunuz okula geç kaldığı için acele hareket ederken, yere bıraktığı kumandanın üstüne bastığında “ sana kaç kere dedim bunu yerde bırakma diye…” bağırmak her ikiniz için de  işleri daha da zora sokacaktır. Ergenler için etrafındaki eşyaları devirmek, kırmak  yaşlarının doğal sonucu, sadece bir kaza. Bunun sizi fazla kızdırmasına izin vermeyin, “ Daha dikkatli olman lazım” yeterli bir ifade olabilir çoğu zaman.

9    Onlara sevginizi gösterin

Sıcak bir sarılma, yanağa bir öpücük, seni seviyorum. Bu küçük jestler çok önemlidir, kızınız / oğlunuz sie sarılmak yerine arkadaşları ile takılmayı tercih ediyor olabilir ama başı sıkıştığında, korktuğunda size gelecektir. Onlara her zaman orada olduğunuzu gösterin, sadece öğretici bir ebveyn olarak değil aynı zamanda sevgi dolu bir ebeveyn olun.

Bu yazı Füsun Kılınçlar tarafından wikihow sitesinden çevrilmiştir.

(Visited 78 times, 1 visits today)