Bir Zen Hikayesi – Geçmişi Beraberinde Taşımanın Yükü

Geçmişi Beraberinde Taşımanın Yükü - Bir Zen Hikayesi

 

İnsan zihninin geçmişi bırakmak konusundaki beceriksizliği ya da isteksizliği şimdi okuyacağınız bir zen hikayesi’ nde çok güzel örneklenir.

Geçmişi Beraberinde Taşımanın Yükü

Tanzan ve Ekido adındaki iki zen rahibi, şiddetli yağmurlardan sonra çamurlu bir hale gelmiş olan toprak kır yolda yürümektedir. Bir köyün yakınından geçerlerken, yolun karşı tarafına geçmeye çalışan genç bir kadın görürler. Çamurlu su derin olduğu için, kadın üzerindeki temiz kıyafeti berbat etmeden karşı tarafa geçemeyecektir. Tanzan hiç tereddüt etmeden kadını kucağına alır ve yolun karşı tarafına geçirir.

Sonrasında iki rahip yola devam ederler. Sessiz geçen bir kaç saatten sonra yaşadıkları tapınağa yaklaşırlarken, Ekido daha fazla kendini tutamayarak Tanzan’a döner. “Neden kızı yolun karşı tarafına geçirdin?” diye sorar. “Biz rahiplerin bu tür şeyler yapmaması gerekir.”

“Ben kızı saatler önce bırakmıştım,” der Tanzan” Sen hala taşıyor musun?”

Ekido gibi sürekli olarak hoşumuza gitmeyen olay ve durumları biriktirerek yaşadığımızı düşünürsek, zihnimizde nasıl bir yük taşıdığımızı biraz olsun anlayabiliriz belki.

Eckhart Tolle bu konuda size yol gösterecek konusunda en bilinen yazarlardan biri. Şimdi de kalmanın yollarını kitaplarını okumak isteyebilirsiniz.

fusunkilinclar.com