Kariyer Koçluk

Üniversitede Okurken Bilmeniz Gerekenler

Üniversitede okurken bilmeniz gerekenler dediğimde aklınıza neler geldi. Üniversiteyi kazandınız, uzun soluklu bir çalışmanın sonunda istediğiniz bölümde okuyorsunuz. Peki istediğiniz işi bulmanız için  yeterli mi?

Eğer amacımız kendimizi daha iyi yetiştirmek ve daha iyi bir geleceğe sahip olmaksa üzgünüm ama size kötü bir haberim var ” şimdi IQ nuzu değil EQ nuzu kullanma zamanı ” Akademik zekanız sizi buraya getirdi ama sizi iş dünyasında başarıya taşıyacak olan duygusal zeka olacaktır.

Üniversite okumanın amacı bizi meslek hayatına donanımlı bir şekilde hazırlamaksa, farkında olmamız gereken önemli bir şey var, o da üniversitenin sadece derslerde değil diğer ilgi alanlarımızda da kendimizi geliştirmemiz ve kendimizi tanıyarak istediğimiz işi yapmak için bize tanıdığı fırsatlardır.

Gelin üniversitede okurken bilmemiz gerekenlere adım adım bakalım.

1 Okulunuzdaki sosyal kulüplere katılın

Sosyal kulüpler aracılığı ile ister ilgilendiğiniz alanda, ister farklı konuda, hem daha detaylı bilgi sahibi olacak hem de bu kulüpler aracılığı ile yapabileceğiniz aktivitelerden faydalanacaksınız.

2 Üniversitenizde verilen ücretsiz panel, seminer ve söyleşilere katılın

Benim de gördüğüm, bu seminerlere normalde ulaşamayacağınız birçok kişi ayağınıza geliyor. Fırsatları değerlendirin.

3 Part time iş imkanlarını değerlendirmek

Ülkemizde her ne kadar part time iş olanakları sınırlı da olsa, öğrenci olarak kendinize yaratacağınız küçük fırsatlarla, iş dünyasını biraz daha yakından tanıma imkanı bulacaksınız. Bu da tercihlerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

4 Staj yapın

Bazı bölümlerde zorunlu stajlar da mevcut. Önemli olan stajyer olarak ulaşacağınız birçok firma olması ve size gerçek iş hayatını tecrübe etme imkanı yaratması. Çoğu firma okullara bizzat gelerek tanıtım aktivitelerine katılıyor ya da siz sosyal medya aracılığı ile firmaları takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Üstelik staj yaptığınızda artık iş görüşmelerinde iş deneyimli bir aday olacaksınız.

5 Yabancı dil eğitimi

Eğer bir yabancı diliniz varsa bunu geliştirmek veya artık neredeyse zorunlu hale gelen ikinci bir dil öğrenmek için tüm boş zamanlarınızı kullanın. İmkanlarınız dahilinde yurt dışına gitme fırsatlarını değerlendirin.

6 Erasmus veya benzeri programlarla, uluslararası bir başka okulda okuma imkanı

Bu tür programları üniversitenizden sorgulayıp, Avrupa da bir üniversite de okuma fırsatı bulabilirsiniz.

7 Work & Travel seçeneklerini araştırıp değerlendirebilirsiniz.

8 STK lara gönüllü üyelik

Kişisel becerileriniz doğrultusunda, daha sınırlı imkanlara sahip olan kişilere sunulan gönüllü hizmetlerde siz de yer alabilirbisiniz. Hem gönüllülük kavramı sayesinde kendinizi daha iyi deneyimleme fırsatı bulabilir, hem de toplumun gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.

9 Seçmeyi düşündüğünüz meslekte çalışan kişilerle iletişim kurun

Mezunlar dernekleri vasıtasıyla okulunuzdan veya benzer bölümden mezun olanlarla veya tanıdıklarınız ve akrabalarınız aracılığı ile ulaşacağınız kişilerle görüşün ve seçmeyi düşündüğünüz mesleğin yakından tanıyın.

10 Ailenizden veya ulaştığınız yakın çevrenizden, ilgili meslek grubu profesyonellerle iletişim kurarak size mentörlük ve koçluk desteği vermeleri konusunda yardım talep edin. Bu hem kendinizi tanımanıza ve gerçekten ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olacak hem de onların tecrübesinden ve profesyonelliğinden öğrenmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.