Koçluk

İş Hayatında Kendinizi Daha Mutlu Hissetmek İçin Neler Yapabilirsiniz

Daha mutlu bir iş hayatı mümkün mü

Bu yazımda iş hayatında kendinizi daha mutlu hissetmek için farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacak basit ve uygulaması kolay öneriler derledim sizin için. İçlerinden biri mutlaka size anlamlı gelecektir.

Egzersiz, stresle mücadelede çok faydalı

Uzmanlar düzenli ve orta yoğunluktaki egzersizin stresin azaltılmasında ve stresin sebep olduğu hastalıkların önlenmesinde etkin bir unsur olduğunu belirtiyorlar.

Bir uzmandan yardım alın

Eğer kendinizi işinizde mutlu hissetmiyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım alın, bu ister mentörlük ister koçluk olsun, hem aksiyon aldığınız için sizi ataletten kurtaracak hem de sonuca doğru ilerleyen bir çözüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bilin ki bu da geçecek, bana güven, her şey tekrar yoluna girecek

Psikologların söylediğine göre fobi ile mücadele eden birine söyleyebileceğiniz en güven verici sözün  “tüm duygular değişir” olduğunu söylüyorlar. Gerçekten de hepimiz ara ara zor zamanlar geçiririz ama sonra muhakkak her şey tekrar düzelir.

Etrafınızda olan biten güzel şeyleri fark edin ve bunun için teşekkür edin.

Bazen etrafımızda olan bitende hep negatifi görür ve eleştiririz. Oysa bilinçli olarak bakış açımızı değiştirip, ” burada iyi olan şey ne” diye sorguladığımızda bu bizi bir süre sonra daha fazla olumlu düşünceye ve dolayısı ile de mutluluğa yönlendirecektir.

Önceliğiniz zayıf yönlerinizin üzerine gitmek yerine güçlü yönlerinizi kullanarak kendinizi geliştirmek olmalıdır.

Pozitif psikolojinin öncülerinden Martin Seligman eksik olduğumuz konu yerine, iyi olduğumuz konuya odaklanmanın bireyin başarısı ve mutluluğu için daha faydalı olduğunu söylüyor. Bununla ilgili daha önceki yazımı okumak için buraya bakabilirsiniz.

Önemli olan hiç hata yapmamak değil yaptığınız hataları kabullenmek ve bu hatalarla gelişmeyi önemsemek olmalıdır.

Hepimiz hata yapabiliriz, ama değerli olan hatalarımızı görüp bunların birer deneyim olduğunu söylemek ve yola devam etmek olacaktır.

Stressiz bir hayat yaratmak değil, stresi tanımak ve onu yönetebilmek önceliğimiz olmalıdır.

Uzmanlar işinde mutsuz olmanın, işsiz olmaktan daha zararlı olduğunu belirtiyorlar. İş hayatında mutluluk, yaşamdan alınan doyumun ön koşulu adeta.

Sadece daha fazla kazanmayı veya terfi etmeyi değil, aynı zamanda iş hayatında daha mutlu olmayı da hedefleyin!

Sevgilerimle

fusunkilinclar@coaching.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.