Koçluk

İş Hayatında Politik Olmak

iş hayatında politik olmak
İş hayatında politik olmak sizce ne demek? Bu konu danışanlarımla yaptığım koçluk görüşmelerinde ne zaman açılsa, politik olmaktan hoşlanmadıklarını belirtiyorlar ya da politik olmak kelimesinden kirli bir şeymiş gibi bahsediyorlar.

Çok kabul etmesek de bu düşüncelerin kaynağı, politik olmak deyiminin içindeki politik kelimesinin ‘politika’ kökünden kaynaklanıyor. Yani politikanın içinde güven yok, dolayısıyla politik olmanın bizi güvenilir olmamaya götürmesinden korkuyoruz. Sanırım ilk fark etmemiz gereken politikanın ve politik olmanın ayrı şeyler olduğu.

Ben iş hayatımızda, -olmazsa olmaz değil de, olursa çok iyi olur- bir beceri olarak nitelendirdiğim politik olmayı şöyle tanımlayabilirim. Politik olmak demek, insanların birbiri ile iletişim kurup ilişkide kalmasını, bireyin başkalarına kendini ifade etme becerisini ve başkalarıyla olan ilişkilerinde özgün olmasını sağlayan bir sosyal yeterlilik.

Peki Politik becerimizi geliştirmek için ne yapmalıyız:

-Düşünerek konuşun. Sanırım bu en önemlisi, özellikle önemli diyaloglarda cevap vermeden önce bu cevabı bana söyleselerdi ben ne anlardım veya ne hissederdim diye kelimelerinizi tartın. Cevabın gerçekten anlatmak istediğin şeyi anlatıyor mu?

-İyi ilişkiler kurun, ya da en azından iletişimde kalın. İş hayatında karşınızdaki kişiyi sevmiyor olabilirsiniz bu iş amaçlı iletişimde kalmanıza engel değil .

-Etkili ol. Burada kastettiğim diyaloğunda kullandığın kelimeler, kendini ifade tarzın veya vurgularına bir daha bak. Tüm bunlar aslında anlatmak istediğin şeyi anlatmana yardımcı oluyor mu? İhtiyacını ifade etmek için gerekirse yeni kelimeler, yeni stratejiler bul.

-Duygusal zekanızı devreye sokun. Kendini anlatmak kadar karşı tarafın ne istediğini anlamak da önemli. Sor, dinle, geri bildirim al.

-Samimi olun, özgün olun. İş ilişkilerinizdeki adımları karşılık beklentisi ile değil gerçekten içinizden geldiği için atın. Güven vermek size ne ifade ediyorsa o şekilde konuşun ve davranın.

Kariyer Koçu Füsun Kılınçlar, ACC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.