İşini Sevmek İçin İşinin Anlamını Keşfet

 

Eğer işimizi seviyorsak büyük bir ihtimalle aynı zamanda işimizde de iyiyizdir. Yani iyi işler çıkartıyor olmamız aynı zamanda işimizi sevmemize ve iş hayatında mutlu olmamıza katkıda bulunur. Ama sanki bir yerde birşeyler eksik gibi değil mi. Yani siz de işinizde hiç fena değilsiniz ama mutlu da değilsiniz. Gelin nedenine beraber bakalım.

Şirketler çalışanlarının sonuca ulaşarak başarılı olması için genellikle şu alanlara odaklanırlar.

Yetenek: Eğitim, yetkinlikler.

Kaynak: It sistemleri, zaman.

Altyapı: Organizasyon, plan, hedefler, bütçe, strateji.

Destek: Yönetici desteği, koçluk, mentörlük.

Tüm bunlar mükemmel sonuçlara ulaşmak için gereklidir. Eğer bir işyeri bunları çalışanına sağlamıyorsa çalışanının başarılı olmasını nasıl bekleyebilir ki. İşverenler işyerlerinde mutlu çalışanlar istiyorsa onlara daha iyi eğitimler vermeli, daha iyi kaynaklar sunmalı ve desteklemeli.

Bununla beraber bir çok çalışan işyerinde gerçekten başarılı sonuçlar almasına rağmen böyle hissetmezler. Ve gerçekten başarılı hissetmezlerse de mutlu olamazlar.

Bunun ayrımını yapabilen firmalar gerçekten de az. Yani işte iyi sonuçlar almak ile bu sonuçlar hakkında iyi hissetmek birbiri ile yakından ilgili. İşinizde iyi sonuçlar alabilirsiniz ama bu kalıcı olmaz. Çalışan bir süre sonra motivasyonunu kaybeder, yaratıcılık ve verimlilik kaybolur, kişi de zamanla tükenmişlik duygusu ve strese yol açabilir.

Yani işverenler çalışanlarının işte başarılı sonuçlar almaları için nasıl her türlü desteği veriyorsa aynı zamanda bu sonuçlar hakkında iyi hissetmelerine yardımcı olmaları da gereklidir.

Peki nasıl?

Bunun en büyük adım, yaptığımız işin anlamını keşfetmek olacaktır.

Yani ne yaptığımızı bilmek kadar neden yaptığımızı bilmemiz de lazım. Bize işimizle ilgili anlam, amaç ve enerji veren bu keşif olacaktır. Yaptığımız her işi neden yaptığımızı bilmemiz ve işimizin sonucunda ürettiğimiz ürünün tüketici açısından anlamı ve önemini bilmemiz.

Buradaki anahtar, yaptığımız işin şirket için anlamının yanı sıra bizim için anlamını da bulmak ve bunu kendi kişisel hedef ve amaçlarımızla nasıl bağdaştığını anlamak. Ve bunu kendimize sık sık hatırlatmak. Bu anlamı keşfedemediğimiz sürece, mükemmel işler yapsak da işimizde mutlu olmamız pek mümkün değil.

Şirketler çalışanlarına performans hedefleri vererek onlardan ne beklediklerini açıkça ifade ediyorlar. Eksik kalan kısım bu hedeflere ulaştıkları taktirde neyin daha farklı olacağını neyin daha iyiye gideceğini de bilmek.

Firmalar genellikle müşterinin ürün veya hizmetten ne kadar mutlu olduğunu ölçümleyerek çalışanlarını değerlendirirler. Bu şirketin çalışanları için değerlediği bir ölçüm olarak yer alır.

Çalışanın mutluluğa giden yoldaki en önemli ölçümü ise, müşteride yaratılan pozitif etki veya değişimi anlamak olacaktır.

(Visited 158 times, 1 visits today)