Sıkça Sorulan Sorular

Koçluk nedir ?

Profesyonel koçluk, koçluk alanların bireysel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için onlara ilham veren yaratıcı ve düşünceleri harekete geçiren bir süreçtir. Şu andaki durumundan daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen sağlıklı bireylerle yapılan bir çalışmadır.

Koçluk seansları hakkında bilgilendirir misiniz ?

Her bir koçluk seansı yaklaşık bir saat civarındadır. Kaç saat koçluk alınması gerektiğine ise koçunuzla beraber karar vermelisiniz. Bir saatlik bir seans birçok şeyi farketmeniz için yeterli olacaktır fakat ilerleme kaydetmek için yetersiz kalacaktır. Koçunuza kaydetmek istediğiniz ilerlemeyi ilettiğinizde size alternatifleri iletecektir.

Koçluk seansı öncesi yapmam gereken birşey var mı ?

Koçluk, yeni yollar ve kapılar açmak adına keşfetmeyi, uygulamalar yapmayı ve risk almayı içeren bir süreçtir. Koçluk çalışmasının başarısı, sürece karşı açıklığınıza bağlıdır. Sadece yeni fikirlere açık olun, sonrasında ise seanslara hazırlıklı bir şekilde gelmeniz faydalı olacaktır. İki seans arasında yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yapmanız, gelişiminizi izlemek ve başarınızı takip etmek adına da önemli olacaktır.

Bireyler neden koçluk alırlar ?

Yaşamında iyiye yönelik bir değişiklik yapmak, tam potansiyelini eyleme geçirmek isteyen ve bunun için çalışmaya, risk almaya hazır olan herkes, bir koçla çalışabilir. Profesyonel koçluk almanın birçok faydası vardır,kişisel gelişiminiz için yeni bakış açısı, artan karar verme becerisi, kişisel etkinliğinizin artması, bunlar sadece listenin başındakiler. Koçluk alanlar verimliliklerinin artışını, iş ve özel hayatınızda tatmin dolu bir dengeyi, hedeflerine ulaşmayı beklemelidirler.

Koçluğun size uygun olup olmayacağını belirlemek için öncelikle koçluktan ne beklediğinizi belirlemeniz gerekir. Eğer kişi arzu ettiği sonuç hakkında net bir fikre sahip değilse, koçluk ortaklığı bu sonuca daha kolay ulaşmak için bir strateji geliştirmek üzere kullanılabilecek iyi bir araç olabilir.

Koçluk neden gereklidir ?

Bireylerin içinde bulundukları sürece bağlı olarak yaptıkları arayış, belli bir yapı içinde ve gelişim odaklı olarak değerlendirilmediği sürece, bu tür sorgulamaların kişinin değişim ve gelişim ihtiyacına cevap vermediğini, hatta onu engellediğini görürüz. Koçluk, böyle bir gelişim ihtiyacı içinde olan bir profesyonele hem sistematik bir yapı, hem de bir yol arkadaşlığı sunar. Kurumlar açısından da durum farklı değil, değişimde dinamo görevi üstlenen yöneticilerin gelişimi için koçluğun gittikçe daha sık başvurulan bir yöntem olduğunu görüyoruz.

Gizliliği nasıl taahhüt ediyorsunuz ?

Koçluk sürecine başlamadan önce koç ve danışan arasında yapılan yazılı sözleşme ile bu taahhüt altına alınmaktadır. Ayrıca ICF üyesi bir koç olarak Ben de ICF Etik kuralları na uyduğumu taahhüt etmekteyim.

Birçok koç var, kendim için doğru koçu seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Tarzı, kabiliyetleri ve yaklaşımı açısından, bu sürece ilişkin beklenti ve arzularınızı karşılayabilecek bir koç seçin. Koçluk ile ilgili bilgi sahibi olun. Bir koç ile çalışmak için amaçlarınızı bilin. Karar vermeden önce belirlediğiniz koçlarla görüşün, her bir koça tecrübeleri, özellikleri,referansları ve ünvanları hakkında sorular sorun. Koçluğun profesyonel bir ilişki olduğunu aklınızda bulundurun, Koç ve danışan arasında uyum şarttır. Ayrıca ICF üyeliği ve ünvanı, temel yetkinlikleri ve etik kuralları taahhüt ettiği için, ülkemizde oldukça aranan bir özelliktir.

Benim koça ihtiyacım yok ki ?

Koçluğun size uygun olup olmayacağını belirlemek için öncelikle koçluktan ne beklediğinizi belirlemeniz gerekir. Eğer kişi arzu ettiği sonuç hakkında net bir fikre sahip değilse, koçluk ortaklığı bu sonuca daha kolay ulaşmak için bir strateji geliştirmek üzere kullanılabilecek iyi bir araç olabilir. Koçluk bir ortaklık olduğu için, ortaklık yapmayı ne kadar arzu ettiğiniz, yeni ve farklı bakış açılarını değerlendirme konusundaki düşüncelerinizi de kendinize sorun. En önemlisi iş ya da özel yaşamınızda değişiklikler yapmak için gereken zaman ve isteğe sahip olup olmadığınızı da sorun. Bu sorulara cevabınız evet ise koçluk sizin ilerlemeniz ve gelişmeniz için en uygun yol olabilir.