Koçluk

Koçluk Nedir

Koçluk son zamanların yükselen trendi, koçluk almak bir ayrıcalık olabilir mi? Koçluk nedir gelin beraber bakalım.

Bu yazımda koçluk nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım. İlk olarak 1960 lı yılların sonunda, ABD’de organizasyonların bütününün daha etkin çalışması için çalışan, örgütsel gelişim danışmanlarının yürüttükleri projelerin devamı niteliğinde kurum içindeki liderlerle birebir çalışmaları ile başladı denebilir. Yani koçluk kavramı aslında, organizasyonel gelişim çalışmalarının entegre bir parçası idi. 1980’li yıllarda Thomas Leonard koçluğu daha geniş kitlelerin de yararlanacağı bir biçimde yapmaya ve profesyonel koçlar yetiştirmeye başladı. Türkiye de koçluk son birkaç yılda yaygınlaşmaya başlamış ve meslek olarak haziran 2013 te tanınmaya başlamıştır.

ICF – Uluslararası Koçluk Federasyonunun Koçluk tanımı ise şöyledir. “ Profesyonel koçluk, koçluk alanların bireysel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için, onlara ilham veren yaratıcı ve düşünceleri harekete geçiren bir süreçtir “.

Koçluk, birey veya takım tarafından belirlenen, hedeflere dayalı olağanüstü sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir ortaklıktır. Koçluk sürecinde bireyler, başarılı sonuçlar üretmek için gerekli olan becerilere ve davranışlara odaklanırlar.

Koçluğun amacı danışanın kendi belirlediği hedeflere, Koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir. Koçluk bir gelişim sürecidir ve süreç boyunca danışan kendini daha iyi tanır, potansiyelini keşfeder ve yetkinliklerini geliştirir.

Koçluğun ne olduğunu tanımlamak kadar ne olmadığını tanımlamak da önemli. Koçluk ;

Mentörlük / Danışmanlık değilidir,

Terapi / Psikolojik danışmanlık değildir,

Öğretmen/Eğitmenlik değildir,

coaching@fusunkilinclar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.