Kariyer Koçluğu

İş hayatıma başladığım zamanlardaki duygu ve düşüncelerimi öyle iyi hatırlıyorum ki, şevk, neşe ve heyecan doluydum. Gerçekten çok güzel bir başlangıç yapmıştım, Okulu bitirmeden yaz tatillerinde çalışmış ve staj yapmıştım. Okul bitince de kendi imkanlarımla İngiltere’ye gitmiştim. Eh artık iş dünyası kollarını kocaman açmış beni bekliyordu tabii ki.

Başlardaki üç beş sene çok güzeldi, yeni başlangıçlar, zorlu ama keyifli süreçler, sonra ekonomik krizler gelmeye başladı, ilk krizle beraber neredeyse şirketin üçte biri işten çıkarıldı. İster yeniden yapılanma diyin, ister kriz, ister başka bir şey, giden için olduğu kadar kalan için de zordu. Sonra kaldığın yerden devam etmeyi öğrendik, iş hayatı günden güne daha rekabetçi oluyordu. Bu arada yeni bir kuşak iş hayatına katılıyordu. yeni trendler, yeni tarzlar, hepsine uyum sağlamalıydım.Yeni projeleri yeni ünvanlar takip ediyordu.

Sonra aradan yıllar yıllar geçti, tabiri caizse terfi alıyor, başarıdan başarıya koşuyor, ama kendimi mutlu hissetmiyordum. Bir gün kendime şu soruyu sordum. “Ben bu işi seviyor muyum?” “Bu iş benim hayat amacımı tamamlayan bir iş mi?” “Yaşamak için sadece bir kaç yılım kalmış olsa hala bu işi mi yapıyor olurdum?”

Kendime verdiğim cevaplar beni hiç mutlu etmiyor, değişiklik yapmak için sürekli bir çıkış noktası arıyordum. Ama sanki bir yoldaydım ve yol sadece tek yön ilerliyordu oysa ben alternatiflerim olsun istiyordum. Ya da bir odadaydım ve bu odanın tek bir giriş çıkış kapısı vardı, ama ben farklı odaları da görmek istiyordum.

İşte bu duygular içinde ilerlerken koçlukla tanıştım ve dünyanın en büyük bilgeliğinin insanın ne istediğini bilmesi ve kendini tanıması olduğunu anladım.

Nereye gideceğinizi bilmek için önce ne istediğinizi bilmeniz gerektiğini anladım.

Ve profesyonel koçluk yolunda ilerlerken en faydalı olmak istediğim alanın, bireylerin iş hayatında mutluluklarına katkıda bulunmak olduğunu fark ettim.

Peki bu yolda neler yaptım.

ACC Ünvanlı ICF üyesi bir koç oldum, Timothy Gallwey’in Inner Game of Work adlı kitabını İş hayatında zihin oyunları adıyla Türkçeye çevirdim. Eğitmenlik ise diğer bir tutkum.

Peki ben bir koç olarak kimlerle çalışıyorum?

İş hayatına atılmadan önce doğru adımla başlamak isteyenlerle,

İş hayatında biraz yol aldıktan sonra terfi planları yapanlarla,

İş arama sürecinde olup nerelerde daha iyi olması gerektiğini bilmek isteyenlerle,

Kariyerini değiştirmek isteyenlerle veya kariyerinde çıkmaza girdiğini hissedenlerle.

Kariyer koçu olarak ben, danışanlarımın güçlü yönlerini, değerlerini, kendilerini tanımalarına yardımcı olarak, bu farkındalıklarla iş ve özel yaşamlarında gerçekten ne istediklerine odaklanıp mutlu, başarılı ve tatmin dolu bir hayat sürmeleri için arzuladıkları hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olmayı amaçlıyorum.

Süreç:

1-Tanıma: Farkındalık yaratma: Amaç danışanın kendini tanıyarak ulaşmak istediği hedefleri ortaya koymasıdır. Her birey tek ve bütün olduğu bilincinden yola çıkarak, danışanın kendi içindeki değerleri bulmasına ve gene kendisine uygun hedefleri koymasına yardımcı olmaktır.

*Değerleriniz,

*Güçlü yönleriniz,

*Yaşam hedefleriniz.

2-Varılmak istenen hedef yolunda ilerleme: Keşiflerle dolu yolculuk başlar, bu hedefi ne kadar istiyorsun, bunun senin hedefin olduğunu nasıl anlıyorsun, hedefine ulaştığını nasıl bileceksin gibi sorulara cevap aranır.

*Hedefe ulaşmak için gerekli değişimin neler olacağı belirlenir,

*Bu değişim sürecinde sizi geride tutacak engeller fark edilir,

*Değişimin gerçekleştiğini nasıl anlayacağınız belirlenir.

3-Harekete geçme: Arzulanan değişimin günlük yaşama yansıması için gerekli çalışmalar yapılır. Bazen engellerle karşılaşabiliriz o zaman nasıl bir yol izleneceğini, koç ve danışan beraber keşfeder.

4-Arzulanan hedefe ulaşma: hedeflediğiniz değişimin kalıcı olması için çalışmalar yapılır. Danışanın kariyerinde ve yaşamında bir sonraki adımın ne veya neler olacağına bakılır.

Süre: Her ne kadar 4-6 seans gibi bir süre versem de, süreç tamamiyle danışana özeldir. Ve her bir seans yaklaşık 1 saattir.

Görüşme sıklığı: Sürecin başında seans aralıkları haftada bir olmakla beraber süreçte ilerlerken aralıkların iki veya üç haftaya çıkması uygun olabilir.

detaylı bilgi ve randevu için