Koçluk

Korkmasaydın Ne Yapardın!

Koçluğun, performansa pozitif etkisinin iş dünyasında daha belirgin hissedilir olması ve çalışanın talep etmeden işverenin kararıyla hizmetin sunuluyor olması, koçluğu iş dünyasında daha yaygın kullanılır hale getiriyor.

ICF (Uluslararası Koçluk Derneği) nin 2013 yılında dünya çapında yaptırdığı araştırmadaki “koçluk almayı niçin istersiniz” sorusunun cevapları da bunu destekliyor. Başlıca cevaplar şöyle; Bireyin güçlü ve zayıf yönlerinin tanımlanması, potansiyelini arttırmak, iş ve kariyerine katkı sağlaması,  koçluğun faydalarına dair örneklerin olması, ve diğer nedenler.

Bu cevaplara kadın ve erkek olarak baktığımızda ise, ilginç bir tablo çıkıyor karşımıza. Koçluğu “iş ve kariyerine katkı sağlaması” için kullanacağını belirten erkekler daha fazla. Buna karşılık kadınlar daha çok “kuvvetli ve zayıf yönlerini tanımak için“ koçluktan faydalanacağını belirtiyorlar.

Ben bunu şöyle yorumluyorum, kadınlar koçluğu kişisel gelişimin bir parçası olarak görüp,  hala kendilerini tanımak için uğraşıyorlar, erkekler ise koçluğu iş performansının arttırmanın yolu olarak görüyorlar.

Görünen o ki,  kadınlar her ne kadar iş dünyasında son yıllarda daha aktif rol alsalar da, erkek beyni belki de yüzyılların birikimi ile iş dünyasının kapılarını kendisi için nasıl ardına kadar aralayacağını çok daha iyi biliyor.

Korkmasaydın Ne Yapardın!

Sheryl Sandberg, facebook un operasyonlardan sorumlu genel müdürü, yazdığı “sınırları zorlamak” adlı kitabında, iş dünyasında kadın olarak varolmanın ona yaşattığı deneyimleri aktarıyor. Benim de çok beğendiğim kitabından bir paragrafı aktarmak istiyorum.

“Bu kitabı yazmak sadece benim başka kadınlara sınırlarını zorlamalarını  tavsiye etmem anlamına gelmiyor. Aynı zamanda benim, kendi sınırlarımı zorladığım anlamına da geliyor. Bu kitabı yazmak benim için, korkmasaydım yapacağım şey.”

Sheryl çok güzel bir kitap yazmış, peki Siz korkmasaydınız ne yapardınız, bilmek istermiydiniz ?

coaching@fusunkilinclar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.