Koçluk

Mutlu Olmak İçin, Gülümse

Yıllar önce düşüncelerimizin ruh halimizi ve duygularımızı yönlendirdiği düşünülüyormuş. Fakat 1980 lerden beri bunun tersini de geçerli olduğu ortaya çıkmış. Nasıl ki kapalı bir hava size hüzün verirse, bir anlık keder veya hüzün de ruh halimizi bozabilir diyor uzmanlar.

Peki birbiririni etkileyen yalnızca düşünceler ve ruh halimiz midir? Hayır, beden de bu işin içindedir. Çünkü zihin tek başına var olmaz. Zihin ve beden duygusal bilgileri birbiriyle paylaşırlar. Aslında bedenimizdeki duyumların çoğu düşüncelerimiz ve duygularımızdan etkilenir ve gene düşündüğümüz herşey bedenimizde olup bitenlerden kaynaklanır.
Bu bir geribildirim sürecidir ama araştırmalar bedenimizdeki ufacık bir değişimin yaşama bakış açımızı da değiştirdiğini göstermektedir. Örneğin surat asma, gülümseme ya da tavırlardaki bir değişiklik ruhsal durumda ya da aklımızdan geçen düşüncelerde olağanüstü bir etki yaratabilir.

Bir Deneyin!

negatif-duygu
Bir dakika kadar sırtınızı hafif kambur yapıp romuzlarınız düşük ve başınız öne eğik olarak durmayı deneyin ve sonunda kendinizi nasıl hissettiğinize bakın. Eğer ruhsal durumunuz kötüleştiyse bu deneyimi sırtınızı dikleştirip oturarak, başınız ve boynunuzu omuzlarınızla dengeleyerek sonlandırın.

 

 

Sen Bir Gül, Dünyan Değişsin

pozitif-duygu
Psikolog Fritz Strack, Leonard Martin ve Sabine Stepper bu geri bildirimin gücünü sınamak amacıyla bir grup katılımcıdan çizgi film izlemelerini ve izledikleri şeyi ne kadar komik bulduklarını belirtmelerini istedi. Bazılarının dudaklarının arasına bir kalem koyması istendi, böylece dudaklarını büzmek zorunda kalmışlardı. Ve bu da yüzlerine asık bir ifade veriyordu.Diğerleriyse kalemi dişlerinin arasında tutmak zorundaydı ve bu yüzden gülümsüyor gibi görünüyorlardı.
Sonuçlar bir hayli ilginçti. Gülümsüyor gibi duranlar surat asmak zorunda kalanlara oranla izlediklerini çok daha komik buldular. Gülümsemenin mutluluk işareti olduğu açıktır ancak gülümseme hareketinin size mutluluk aşıladığını görmek oldukça ilginç. Bu zihin ile beden arasındaki sıkı bağlantının mükemmel bir kanıtıdır.

Gülümsemek aynı zamanda bulaşıcıdır. Ağzı kulaklarında birini görürseniz büyük ihtimalle siz de gülümsersiniz. Bunu engelleyemezsiniz. Bir an durup düşünün, zoraki de olsa yalnızca gülümsemek bile sizi mutlu edebilir. Ve eğer gülümserseniz başkaları da size gülümseyerek mutluluğunuzu arttıracaktır.

Hemen denemeye başlamaya ne dersiniz? Siz bir gülümseyin dünya da size gülümsesin.:)))

 

Füsun Kılınçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.