Koçluk

Para Mutluluğu Nasıl Satın Alır ?

Hep deriz ya para mutluluk getirmez diye, bugün de konuya biraz farklı açıdan bakalım, ya getirirse…

Happy Money kitabının yazarı ve aynı zamanda Harvard Business School da profesör olan Micheal Norton, “paranın mutluluğu satın alamadığını söyleyen kişi, aslında nasıl para harcaması gerektiğini bilmiyor demektir” diyor.

Farz edin ki büyük ikramiyeyi kazandınız. Ne yapardınız? Hemen kendinize yeni bir ev, yeni bir araba mı alırdınız. Tabii, bunları da alabilirsiniz. Ama bunlar mutluluğunuza ne iyi ne de kötü anlamda katkıda bulunmayacaktır. hatta etkisi adeta yok gibidir.

Peki Ne Yapmalı?

1. Kendinize deneyim satın alın

Hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, hiç yapmadığınız bir aktiviteyi deneyimlemek gibi. Bu deneyim öncesinde, deneyimi yaşarken ve sonrasında sizi iyi hissettirir. Yani sürecin kendisidir bize keyif veren.

Örneğin 5.000 TL ye aldığınız bir TV ile, aynı tutardaki uzun zamandır yapmayı planladığınız bir seyahati kıyaslayın.

TV nin gelmesini beklerken, sabırsızlık hissedersiniz. Tatili ise dört gözle bekleyeceksinizdir. İkisi belki de yakın duygular ama bize hissettirdikleri farklı.

Hikayelerini anlatırken “Dur sana ilk aldığım TV yi anlatayım” ile “Dur sana Kübaya gittiğimde gördüğüm ilginç şeyleri anlatayım” arasındaki farkı düşünün.

Deneyimlerimiz aslında kim olduğumuz ve kendimizle ilgili anlattığımız hikayelerdir de aynı zamanda.

2. Parayı, zaman satın almak için harcayın

Şehir dışında çok güzel bir eviniz olabilir, yeşillikler içinde, geniş bahçeli. Bunun yanında çok güzel ve konforlu bir aracınız da olsa, şehir dışındaki bu bahçeli eviniz işe geliş gidiş sürenizi uzatabilir.

Bunun yerine, ev işlerinde yardım almak, iş yaşam dengesinde destek almak ya da yolda daha az zaman harcamak için işe yakın bir eve taşınmak, işten arta kalan zamanda sizi daha iyi hissettirecektir.

3. Parayı başkaları için harcayın

Sahip olduğunuz parayı kendiniz için değil de başkaları için harcıyor olmak dünyanın her yerinde geçerli bir mutluluk kaynağı gibi görünüyor.

İster Uganda da bir eve enerji almak için harcayın, isterseniz annenize hediye almak için harcayın. Her iki durumda da başkası için harcadığınız para kendiniz için harcadığınız paradan daha mutlu edecektir sizi.

Sokakta yaşayan birine yardım etmenin , bir yakınınıza aldığınız bir hediyeden daha anlamlı olacağını düşünebilirsiniz. Ama fark etmez burada anahtar parayı başkası için harcamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.