Kariyer Koçluk

Performans Değerlendirme Görüşmesine Hazırlanmak

Performans Değerlendirme Görüşmesine Hazırlanmak

Yıl sonu performans görüşmelerine yaklaştığımız yılın şu son günlerinde, birçok kurumsal çalışandan benzer sesleri duyuyorum: Yıl bitiyor, performans görüşmeleri yaklaştı. Ben de bu yazımda bu konuya değinip, performans değerlendirme görüşmesine nasıl hazırlanılır beraber bakalım istedim.

Görüşmeler başlamadan önce aklımızdakiler

Aslında yılsonu performans görüşmeleri, çalışan tarafından önemsenen bir süreç olduğu kadar, üst yönetim ve personel departmanı yani İK tarafından da oldukça zaman alıcı ve yoğun geçen bir değerlendirme. Ama sonuçta bir çok şirkette, süreç hedeflerin başarılma oranına göre belirleniyor. Dolayısıyla çoğunlukla ben bunu bir imtihana benzetiyorum çalışan için. “Bakalım imtihanı geçebilecek misin”, diyoruz adeta.

Bu süreçte çalışanın kafasındaki sorulardan bazıları;

-Bu sene güzel geçti, hedefler de tamam, peki zam ne olacak.

-Biran önce şu hedefleri tamamlayayım, terfi veya zam için bahane bulamasınlar.

-Bu sene terfi bekliyorum, hedeflerim çok zorluydu ve ben hepsini başardım.

-Aynı işi yaptığım arkadaşım ve ben aynı seviyede hedeflerimizi başardık, ama o daha fazla zam aldı, ben neden alamadım.

Yani çalışan diyaloglarını Türkçe ye çevirip özetlersek:

*Çalışanlar iş yapmaktan, işten keyif almaktan çok, hedefini tamamlamaya yani puan almaya odaklanıyor.

*Süreç sonunda hedefini başaranların beklentisi artıyor, ve bu beklentinin ne kadar karşılandığı soru işareti.

Konuya çözüm olabilecek bakış açıları da olabilir tabii, ama bunu ayrıca inceleyelim.

Süreçten maksimum faydayı sağlamak için neler yapabilirim?

Ben bu yazımda, kurumsal çalışanlara süreçte nasıl yardımcı olabilirim sorusuna cevap bulmaya çalıştım, kısa başlıklar halinde özetledim, kendi tecrübemi de katarak tabii .

*Görüşmeye hazırlıklı girin ve varsa talebinizi en doğru ve uygun şekilde iletin, ama mutlaka iletin.

*Yılsonuna yaklaşmadan hedeflerinizi en az 2-3 aylık aralarla gözden geçirin.

*Yıl ortasında üstünüzden/amirinizden geri bildirim isteyin ki, eğer düzeltebileceğiniz bir konu varsa aksiyon alacak zamanınız olsun.

*Hedeflerinizin bir başkasının hedefiyle kesiştiği durumlardan kendinize fayda çıkarıp, eğer başkasının hedefine de katkıda bulunduysanız, bunu not edin ve yıl sonu görüşmelerinde muhakkak kısaca belirtin.

*Yıl sonu görüşmeleri aynı zamanda bir sonraki senenin de ön bakışı olacağı için, bir sonraki senenin adımlarını belirlerken, gerçekleşmesini istediğiniz sonuçlara hizmet ediyor mu muhakkak kontrol edin.

*Sonraki sene için gerçekleşmesini istediğiniz hedefleriniz varsa, bunu görüşmede belirtin ve sonuçlara ulaşmak için neye ihtiyacınız var, bununla ilgili amirinizin sizi yönlendirmesini isteyin.

*Amirinizle görüşmeden önce, iş yaptığınız iç müşterilerinizden geri bildirimleri toplayın ve yıl sonu görüşmelerinde bunları gündeme getirin.

*Eğer dış müşterilerle çalışıyorsanız, size iletilen yorumları ve sizin katkınızı not edin ve bunu yıl sonu görüşmelerinde muhakkak belirtin.

*Eğer zam ve veya terfi talebiniz varsa, bunu gündeme o anda değil, öncesinde getirin, böylece performans görüşmelerine geldiğinizde, zam veya terfi talebinizde sürecin neresinde olduğunuzu sorabilirsiniz. Bu arada daha önce yazdığım terfi planı ile ilgili yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

*Şirkete sağladığınız faydanın, parasal karşılığı olan bir durum söz konusu ise bunu muhakkak hesaplayın ve görüşmeye bu verilerle girin.

*Konunun özünü kaçırmayın, asıl amaç seneyi karşılıklı değerlendirmek, eğer amiriniz geri bildirimde bulunursa ön yargısızca dinleyin ve ne mesaj iletiyor anlamaya çalışın.

*Şirketler, iyi çalışanlarını kaybetmek istemedikleri için, siz taleplerinizi ilettiğinizde, size farklı alternatiflerle dönebilirler, buna açık olun.

*Bu sene nasıl geçerse geçsin, geçmişten öğrenip, önünüzdeki seneye odaklanmayı unutmayın.

Bu sürecin bana faydası ne oldu?

Bunları yaptığınızda , ilettiğiniz taleplere, şirketiniz ya da patronunuz muhakkak evet diyecek anlamına gelmiyor tabii ki, malum performans görüşmeleri her iki taraf için de zor bir süreç.

Buradaki anahtar aksiyon, kendinizi daha iyi tanımanız ve güçlü yönlerinizi belirlemeniz, yani yaptıklarınızı ve yapabileceklerinizi bilmeniz ve her şeyden önce, “kendinizden ve şirketinizden ne istediğinizi bilmeniz”.

Eğer hedefinizi belirlemezseniz, hedefe vardığınızı anlayamazsınız!

Herkese çok mutlu bir iş hayatı dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.