Hayatı Daha Kolay ve Mutlu Yaşamak-Sadeleşme

Yazının başlığı biraz uzun, biliyorum. Ama amacım gerçekten de bu, en basit tanımıyla, hayatı daha kolay ve mutlu yaşamak. Düşündüm de kendim için yaptıklarımı sizlerle paylaşırsam, belki sizlere de fikir verebilir, yardımcı olabilirim bu konuda. Seri olarak planladığım bu başlığın ilk konusu sadeleşme.

Bundan çok yıllar önce minimalizm kelimesini duymuştum ama anlamının içeriğine çok da kafa yormamıştım. O zamanlar kendime vakit ayıracak lüksüm yoktu. Tabii sonrasında bunu, zamanımın tamamını kendime ayırarak ödedim. Ya da bir başka deyişle kendimi o kadar çok ikinci, üçüncü hatta daha da geri planlara attım ki. Sonunda patladım ve kimseyi dinlemeden sadece içime döndüm. Oysa bunu o safhaya gelmeden daha planlı daha kolay yapabilirdim.

Minimalizm, profesyonel koçlukla tanıştıktan sonra daha ciddi olarak ilgilenmeye başladığım bir alan oldu. Size burada minimalizmi uzun uzun anlatmayacağım. Her şeyde olduğu gibi bunun da bazı ortak noktaları olmakla beraber herkesin bu işe biraz da kendi yorumunu kattığını görüyorum. Ben de minimalizmin bana iyi gelen taraflarını alıp uygulamaya çalıştım. Dolayısı ile size minimalizmi değil de kısaca bundan kendi hayatıma yansıttığım kısımları, kendi deneyimimden sizlere bahsetmek istiyorum.

Sadeleşme,

Yıllar önce katıldığım bir yaratıcı yazarlık atölyesinde bir kitapla tanıştım. Yazarı Marie Kondo. Bu kitap bana evde ihtiyacım olan düzeni bulmama ve korumama yardımcı oldu, hatta eşim de zaman içinde bana katıldı ve daha da güzel sonuçları oldu. Sahip olduğum tüm eşyaların, -giysi, ayakkabı, aksesuar, mutfak eşyası, dekoratif eşyalar- hepsinin benim için daha uygun, daha sade, daha yalın, daha ihtiyacıma dönük, daha kolay yerleştirmeye başladım. Sadece ihtiyacım olanları tuttum, ihtiyacım olmayanları uygun şekilde elden çıkardım. Ve de yerlerine yenilerini eklemeden sadece ihtiyacım olanı almaya ve elde tutmaya çalışıyorum. Buna çalışıyorum diyorum çünkü gerçekten alışkanlıkları bırakmak ve yönetmek hiç de kolay değil.

Marie Kondo’nun kitabından sonra bu başlık benim için daha fazla anlam kazanmaya başladı ve farklı kaynaklara ve alanlara da yöneldim. Giysi dolabım daha basit ve sadece sevdiklerimle sınırlı tutuyorum. Sahip olduğum eşyaları arttırmıyorum tam tersine azaltmaya çalışıyorum. Bunları özellikle, bana temizlik ve düzen sağlama konusunda zaman kazandırması ve üzerlerinde daha daha az düşünerek zihnimi daha az yorması için yapıyorum. Bunun yanı sıra daha az tüketerek dünyayı daha yeşil tutmaya yardımcı olduğumu da düşünüyorum. Tüm bunlar da kendimi daha iyi ve mutlu hissetmeme yardımcı oluyor.

Bununla ilgili benim faydalandığım ve size önereceğim kitaplar, siteler, kişiler aşağıda, bakın bakalım hangisi hoşunuza gidecek.

Bizden çok keyifli ve faydalı bulduğum bir kitap Sade,

Azla mutlu olmak, kolayca okuyabileceğiniz benim okurken biraz karışık bulduğum ama kesinlikle faydalandığım bir kitap.

Minimalizm-Anlamlı bir yaşam, hem kitabı hem de netflix de kısa filmi var,

Giyim konusunda kitabını amazon.com dan aldığım ve blogunu takip ettiğim yabancı bir kaynak https://anuschkarees.com/ ,

Be more with less, abone olduğum ve yazılarını keyifle okuduğum yabancı bir blog,

Tabii ki Marie Kondo, you tube videolarına kolaylıkla erişebilirsiniz, isterseniz kitabıyla da size yol gösterecektir. 

Sadeleşme başlığı altında şimdilik bu kadar, sevgiyle kalın.