Kariyer Koçluk

Terfi Planı Yaparken 

terfi planı yaparken

Şimdi biraz hayal etmeye çalışın, patronunuz, diğer departman yöneticileri ve onların da patronu masanın etrafında oturmuşlar, bu sene kimler terfi alabilir, boşalacak pozisyonlara gelebilecek ilk kimler var, onu tartışıyorlar. Amiriniz de sizi öneriyor ve sizin neler başardığınızı, yeteneklerinizi ve yıl boyunca gösterdiğiniz performansı konuşuyorlar. Takdir edersiniz bu oturmuş bir İK yapısı olan her şirket için olası bir senaryo. Yani işi gerçekten hak edenin aldığı durumlarda.

Eski zamanlarda tecrübeyle gelen terfi diye bir kavram varmış ama artık böyle bir bakış açısı yok şirketlerde, terfiyi şirkette  en uzun süre çalışan değil, o pozisyonu yönetmeye en uygun aday alıyor. Peki terfi planı yaparken nelere dikkate almalı?

Patronunuz da Sizinle Aynı Fikirde Mi?

Tabii bu bazen beraberinde sorunları da getirebiliyor, yani siz terfi beklerken, başkasının terfi alması gibi. Eğer terfi beklediğinizi amirinize belirttiyseniz ve onunla açık ve detaylı bir şekilde konuştuysanız ve o da sizinle aynı fikirdeyse, yukarıdaki senaryodaki masada -tabiri caizse- sizi diğerlerine satmaya çalışacaktır. Çünkü iyi eleman patronunu da yükseltir.

Herşeye Rağmen Terfi Alamadıysanız!

Fakat herşeye rağmen terfi alamadınız, gelin bunun nedenlerine beraber bakalım;

*Patronunuz sizi önermiştir, ama onay alamamıştır, çünkü diğerleri sizi yeterince tanımıyordur.

*Genelde sadece işinizi yaparsınız, ötesine pek de karışmazsınız, yoksa üstünüze kalır işler.

*Toplantıdaki anahtar kişileri ikna edememişsinizdir, patronunuzun sözleri yetersiz kalır.

Tabii bunların hepsi birer olasılık, asıl yapılması gereken, nedeni kendi kendinize bulmaya çalışıp kendinizi yıpratmadan amirinize gidip size geri bildirim vermesini istemek olacaktır. Böylece sonraki sene için planınızı yaparsınız, geliştirilmesi gereken yönlerinizi belirler ve ona göre aksiyon alırsınız

Eğer benim yaptığım iş ortada, bunun için kimseyle konuşmama gerek yok ki diyorsanız, işte o zaman size bir daha düşünün derim. Bu bakış açısı biraz geride kaldı. Etrafınıza bir bakın, iş yapış şekli, kendini ifade etme şekli zamanla değişiyor ve gelişiyor. Fikrinizi söyleyip, hedeflediğiniz şey için talepte bulunmanız durumunda amirinizin ilgisi de, desteği de üzerinizde olacaktır. Hatta gerekli durumlarda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size geri bildirimde bulunabilir. Tek yapmanız gereken savunmaya geçmeden ve kimseye küsmeden ya da içinize kapanmadan, süreci anlamanız ve ona göre aksiyon almanız olacaktır.

Tabii bir de birkaç senedir bu talebinizi dile getiriyor veya beklentiye giriyor ama sonuç alamıyorsanız o zaman kendinize dönün ve neler olduğunu sorun, karşılığında da dürüst bir cevap verin derim. Gerçekten doğru mesajı mı veriyorsunuz, yoksa doğru mesajı verdiğinizi zannediyorsunuz ama aslında diğerlerinin algıladığı çok mu farklı.

Pozitif ve açık bir bakış açısı her zaman yardımcınız olacaktır.

Kariyer Koçum Olsaydı!

Bu süreci daha profesyonel yönetmek, daha hızlı terfi etmek, neden terfi edemediğinizi anlamak veya terfi etmek için neye ihtiyacınız olduğunu fark etmek için bir kariyer koçuyla çalışmak size bu süreçte çok yardımcı olacaktır.

Sevgiler

coaching@fusunkilinclar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.