Koçluk

X Kuşağı Annenin Z Kuşağı Oğlu

karikatür kuşak

 

Bu kuşak kelimesini son zamanlarda oldukça sık duyuyorum , sanırım x kuşağı olarak ben artık  yaşlanıyorum  ama bir o kadar da güzel olan arkadan yeni bir nesil geliyor -Y kuşağı- hatta bir tane daha-Z kuşağı-.

Daha önce çalıştığım şirkette beraber çalışma fırsatı bulduğum y kuşağı bana çok şey öğretti. Onların kendilerine ait yöntemleri var ve bu yöntemler benimkinden oldukça farklı.

Z kuşağına geldiğimizde ise en yakın örneğim oğlum. Sizinle bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Diyalog oğlumun benden ona kazandibi yapmamı istemesiyle gerçekleşti. Ben de pek tatlıyla arası olmayan -tabii ki yemek konusunda değil yapmak konusunda- bir ebeveynim. Olay şöyle başlar, oğlum benden kazandibi ister ben de tabii ki hemen markete gider hazır paket tatlı ve sütü alırım ve pişiririm. Sonra neler mi olur…

Oğlum: Anne senden istediğim tatlıyı yaptın mı bana ?

Ben: Evet yaptım ,bak bakalım nasıl olmuş? Pastahane’ den aldıklarımızın tadına benzemiyor ama fena da değil sanırım.

Oğlum: (Önce tadına bakar) Hımm, güzel aslında, hem zaten asıl kazandibi tadının pastahanedekiler gibi olduğunu nereden biliyorsun, belki aslında doğru lezzet bu ama onlar farklı yapıyor. Hangisinin doğru olduğunu kim nasıl kanıtlayabilir ki.

Ben : !!!!!!!!!!

Evet bu diyalog aslında pek de beni rahatlatmak için yapılmış bir diyalog değildi, onun içindeki dünyayı gösteriyordu bana. benim doğrularımı ya da mevcut doğruları kabul etmiyor, bana kendini anlatmak istiyor, kendi düşüncelerini paylaşmak istiyordu. Ve bu dünyaya adım atmak da bana kalmıştı. İstersem kabul eder girerdim, istersem girmezdim. Ama şunu biliyorum ki eğer onu olduğu gibi kabul edersem ve onu anlamaya çalışırsam  çok şey kazanabilirim.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de y ve x kuşağı toplam nüfusun % 52 sini oluşturuyor. Ve siz x kuşağı benden söylemesi, sadece % 22 siniz.

Bu arada küçük not:

X kuşağı :1965-1980

Y kuşağı: 1981-2000

Z kuşağı: 2001- …

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.