Koçluk

Yöneticine Koçluk Yap

Yöneticine Koçluk Yap
 

Kurumlara baktığımızda, personelin direkt bağlı olduğu yöneticilerini değerlendirdiklerinde “ihtiyacım olduğunda etkin koçluk verme”  konusunda verdiği notlar oldukça düşük. Peki gerçekten ihtiyacımız olduğunda patronumuzdan nasıl yardım alabiliriz? Onların size koçluk yapmalarını nasıl sağlarsınız? Bu akıllı altı soruyu sorarak, Yöneticine Koçluk Yap

Burada amacım üstleriniz size yeterince koçluk yapmıyor ya da yapamıyorsa o zaman siz yöneticinizi yönlendirin. Basit ama etkili sorularla, günlük diyalogunuzun parçası olarak size koçluk yapmasına yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Altı soruda koçluk süreci

Birebir diyaloğa dayanır. Bunu üç ayda ya da ihtiyaç duyduğunuz zaman aralıklarında yapabilirsiniz.

1.Nereye gidiyoruz?

Bu “büyük resmi” netleştirmeyi amaçlar. Patronunuzun organizasyonunuzun / şirketinizin nereye gittiği ile ilgili vizyonu, hedefleri, öncelikleri ile ilgili tanımlamayı yapmasını sağlar. Sonra da diyaloğu devam ettirmek için size şirketin nereye gitmesi gerektiğini soracaktır. Sizi de içine katarak büyük organizasyonla ilgili resimde aynı anlayışta olmakla ilgili netlik kazandıracaktır.

2.Siz nereye gidiyorsunuz?

Bu soruda bir çalışan olarak sizin hedefleriniz, vizyonunuz ve önceliklerinizle ilgilidir. Patronunuza büyük organizasyonun sizin yaptığınız iş kısmında nasıl gittiğini anlatın. Sonra da o bu konudaki kendi fikrini söyleyecektir.

Bu iki soru sonunda iki şeyi netleştirmiş olacaksınız. 1) Sizin yaptığınız işin önceliklerinin, hedeflerinin patronunuzun özetlediği şirketin büyük resmindeki öncelikler ve hedefler ile aynı çizgide olup olmadığını 2) Bireysel öncelik ve hedeflerinizin patronunuzunki ile aynı çizgide olup olmadığını.

3.Ne iyi gidiyor?

Bu soru ile patronunuz sizin ve şirketin neyi iyi yaptığı ile ilgili bir değerlendirme yapacaktır. Sonra size dönüp sizin ve yaptığınız işte neyi iyi yaptığınızı sorabilir. Böylece sizin hakkınızda bilmediği ya da kaçırdığı iyi haberi duyma fırsatı olacaktır. Burada etkin koçluğun anahtarı başarı için doğru yolda olduğunuzu karşı tarafında fark etmesini sağlayacaktır.

4.Gelişim için önerileriniz nelerdir?

Gelişim fırsatlarına odaklanan önerilerle sınırlı olması önemli bir ayrıntı. nadirde olsa bazı yöneticiler şu güzel koçluk sorusunu sorarlar, ” eğer sen koç olsaydın, kendine ne önerirdin?” Bu diyaloğun sonucunda lideriniz sizi dinleyerek kendi önerilerini değiştirebilir.

5.Ben nasıl yardımcı olabilirim?

Doğru soruları sormak etkin koçluğun anahtarıdır. Bir liderin sorabileceği en güzel koçluk sorularından biri ” nasıl yardımcı olabilirim”dir.

6.Benim için önerileriniz nelerdir?

Monologdan diyaloğa

Bu altı soruluk yaklaşım bildiğimiz geleneksel tarzdaki ” dur sana neyi geliştireceğini söyleyeyim”  şeklindeki tek taraflı monologdan “bu konuda birbirimize destek olalım” şeklinde ki diyaloga dönüyor olmasına yardımcı olacaktır. aslında burada olan iki taraflı koçlukla ortak bir sorumluluğun alınmasıdır.

Şirketlerin doldurduğu anketlerde bir ikilem vardır. Çalışanlar direkt bağlı oldukları liderlerini ihtiyaçları olduğunda yardım alamamakla eleştirirler, yöneticiler ise çalışanlarının hiç yardım istemediğini söylerler.

Dolayısı ile eğer siz ihtiyacınız olduğunda, patronunuza giderek koçluk istediğinizde, patronunuz da sorumluluk alarak size geri dönecek ve yardımcı olmaya çalışacaktır. Tüm bu sürecin çalışıyor olma ihtimali oldukça yüksektir. Çalışmaması durumunda belki de bu size yeni bir iş aramanız gerektiğinin işareti olabilir, tabi bu yeni patronun size, şirkete ve kendisine yardım etmeye istekli olması önceliği ile.

Sevgilerimle

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.